Поврзете се со нас

АТП

Поранешен победник на Ролан Гарос го критикува Ѓоковиќ: Дали сте виделе Федерер и Надал така да се однесуваат?

Објавено

на

Новак Ѓоковиќ го забележа првиот човек на завршниот турнир што се одржува во Торино и тоа од домашниот фаворит Јаник Синер кој во еден маратон кој траеше повеќе од три часа славеше со 2-1 во сетови.

Синер ја имаше поддршката од италијанската публика и воден од тоа имаше силен ветар во грб, дополнителна енергија, додека пак на Ѓоковиќ тоа не му беше пријатно и имаше неколку ситуации во кои имаше што да каже, гестикулира што мисли за нивното однесување.

Од друга страна пак Италијанците не беа задоволни од некои потези на Србинот, па така некогашниот освојувач на Ролан Гарос, Адријано Паната имаше што да каже за првиот светски рекет.

-Дали некогаш сте виделе Федерер или Надал да се однесуваат како Ѓоковиќ. Дали сте виделе вакви гестикулации кон публиката, без разлика што тие навиваат против вас.

-Посебна е приказната што прво бара да оди во тоалет, а потоа му се јавува на физиотерапевтот. Ова го прави само за да го наруши ритамот на противникот, -истакнуваше Паната кој во кариерата освои 10 титули и највисокиот пласман му беше четвртото место на светот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни