Поврзете се со нас

Конференциска лига

Мишевски ја посочи формулата за успех на Македонија ЃП: Мораме да бидеме…

Објавено

на

Македонија Ѓорче Петров утре го започнува новиот европски настап и тоа во квалификациите за Конференциската лига каде за ривал ја има РФС од Летонија.

Средбата се игра во терминот од 17:30 часот на стадионот „Петар Милошевски“ во Скопје. а „лавовите“ се надеваат на добар настап и добар резултат со кој ќе си ги зголемат шансите за пласман во наредната фаза.

-Ќе бидам краток и јасен мораме да бидеме агресивини сите 90 минути, само така можеме до победа, иако времето ќе биде топло, но како за нас тала и за нив, РФС Рига е долго без пораз, да им го нанесеме првиот оваа сезона. Атмосферата е одлична, тимот функционира како целина и тоа дава надеж дека овој дуел иако имаме сериозен противник, мотовирани сме максимално, -порача капитенот Филип Мишевски.

Тренерот Горан Симов беше порезервиран и порача:

-Пред се сакам да им посакам на сите македонски тимови оваа сезона многу успех во ова европско лето, што подалеку да стигнеме сите заедно. Да бидеме претпазливи и да видиме како натпреварот ќе не води во фаза на победа, се прашуваме и ние, сакаме нешто ново да наметнеме но и противникот се прашува, сепак немаат долго време пораз во низа.“

-Ќе бидам порезервиран во однос на прогноза за овој двомеч но се надевам дека тоа што ќе се договориме ќе го исполниме на терен, само така можеме во двата натпревара да се надеваме до 2 – то коло, -рече Симов.
Реклама
Реклама
Реклама

Популарни