Поврзете се со нас

АБА лига

Калиниќ е МВП на сезоната во АБА лигата (ВИДЕО)

Објавено

на

Членот на Црвена Звезда, Никола Калиниќ е прогласен за најкорисен играч во АБА лигата во оваа натпреварувачка сезона.

Калиниќ доби најмногу гласови во изборот на тренерите, новинарите и кошаркарските фанови, односно го понесе ова признајие со 39.7 проценти од гласовитесо што ги остави далеку зад себе Јака Блажиќ од Цедевита Олимпија (16,6) и Џастин Кобс од Будуќност (10,9).

Во регулаларниот дел Никола имаше бројки од 11,3 поени, 3,4 скока и 3,3 асистенци по натпревар.

Претходно за најдобар тренер беше избран Жељко Обрадовиќ, потоа Бранко Лазиќ го понесе признанието за дефанзивец, додека Никола Јовиќ наградата за најдобар млад игра во јадранската конкуренција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни