Европски купови

Хувентуд и Димитријевиќ не издржаа во завршницата против фаворитот Виртус

Виртус Болоња успеа да го победи Хувентуд на нашиот Нено Димитријевиќ во првиот натпревар од четвртфиналната серија во рамките на Еврокупот (80:75).

Хувентуд играше добро во најголем дел од натпреварот, на полувреме имаше три поени предност, а во последниот период двете екипи влегоа со подеднакви шанси и резултат 63:63.

Италијанскиот состав направи одлична серија по која дојде до осум поени предност, Хувентуд успеваше да одржи резултатска неизвесност се до последната минута, но на крајот Виртус стигна до предност од 1:0 во серијата подобар од три.

Димитријевиќ повторно имаше ограничена минутажа, одигра 18 минути и постигна 6 поени во комбинација со 3 асистенции.

Најефикасен во неговиот тим беше Лопез-Аростеги со 20 поени, додека во победничката екипа на Виртус се издвои Белинели со 24 поени.