Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Пик Сегед вторпат го победи Вардар, петти пораз во серија за македонскиот претставник во ЛШ

Објавено

на

Вардар вторпат во една недела загуби од Пик Сегед во ракометната Лига на шампиони, а вечерва беше немоќен против унгарскиот ривал на домашен терен (27:30).

Избраниците на Веселин Вујовиќ уште во првото полувреме имаа седум гола негатива и се мачеа да постигнат гол, посебно во почетните 15 минути, па Пик Сегед замина на пауза со резултат 9:16.

Вардар немаше сили за пресврт во второто полувреме и успеа само да ја намали негативата, стигнувајќи до петтиот пораз во серија со резултат 27:30.

Дибиров и Гаџа со по 5 гола беа најефикасни во редовите на „црвено-црните“, додека во победничкиот тим, Шоштариќ стигна до 7 погодоци, додека Бомбач и Бодо реализираа по 5 пати.

Со денешниот неуспех, Вардар е на шестото место во својата група со само пет освоени бодови и со подобар пласман само од ППД Загреб и Мешков Брест.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни