Поврзете се со нас

Боречки спортови

Огромен успех на македонскиот кикбоксер: Илиоски освои златен медал на СП во Португалија

Објавено

на

foto:www.facebook.com/urkodejan.mitrovski

Македонскиот кикбоксер, Бобан Илиоски успеа да стане светски шампион и тоа на настанот што се одржува во Португалија.

Илиоски го круниса одличниот настап со златен медал и тоа откако во финалето со 3-0 му пресуди на Нурбек Уришбоев од Узбекистан.

Нашиот ас само потврди дека се наоѓа во извонредна форма, донесе медал од овој супер значаен турнир на кој претходно ги реши Алберт Угинчиќ од Босна и Херцеговина и Елјан Алкишијев од Азербејџан.

Само за потсетување Илиоски минатиот ноември стана и европски шампион во категоријата лоу кик до 86 килограми, поточно овие резултати покажуваат дека Бобан е нашиот најдобар кикибоксер во моментов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни