Поврзете се со нас

Европски купови

Испиша историја: Монако го сруши Уникс и го освои пехарот во Еврокупот (ВИДЕО)

Објавено

на

Кошаркарите на Монако се освојувачи на пехарот во второто по ранг најквалитетно натпреварување на стариот континент Еврокупот.

Монако во финалето славеше со 2-0 против Уникс Казан со тоа што вториот триумф го забележа вечерва на негов терен со 86-83. Со ова беше испишана нова историја, Монако е првиот француски клуб кој успеал да слави во Еврокупот.

Ова беше супер возбудлив меч во кој гостинските играчи дојдоа до победата со серијата од 5-0 во завршните 15 секунди. Прво О’Браен реализираше 2+1, а потоа и Најт погоди две слободни фрлања за да во последниот напад домаќините преку Смит промашат тројка за продолжение.

Греј со 25 поени беше прв играч на натпреварот и воедно беше прогласен за МВП на финалето. О’Браен реализираше 16, по 14 имаа Најт и Бост.

Кај поразените Браун беше автор на 16 кошеви.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни