Поврзете се со нас

Англија

Навивачите на Челси не се толку храбри во живо: Можеби се плашат од моето куче…(ФОТО)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ChelseaFC

Маурисио Покетино ја привршува првата сезона на кормилото на премиерлигашот Челси, сезона во која резултатите се далеку од посакуваното ниво и токму поради тоа има доста критики за аргентинскиот стручњак.

Многу коментари, реакции има за Покетино, но и за целата екипа која има добиено и свирежи на „Стемфорд Бриџ“, меѓутоа Покетино откри и еден друг дел од приказната која говори дека фановите не се толку храбри да му кажат нешто повеќе кога ќе го сретнат во живо кога го шета неговото куче Санса.

-Можеби затоа што се плашат од моето куче – затоа што е големо куче. Можеби поради тоа се добри со мене? Поминувам еден час, можеби час и половина со моето куче и понекогаш се среќавам со фановите на различни места и ме прашуваат работи. Можам да им ја кажам вистината. Фановите понекогаш добиваат слика која не е реална. Тоа е лажно.

-Можеби моите зборови се извадено од контекст или некоја фотографија на која сум тажен. Не сум тажна личност. Многу се смеам, се смеам. Јас сум многу позитивен. Јас не глумам. Се трудам да не глумам.

-Понекогаш луѓето добиваат погрешна идеја. И ако се соочите со мене на улица, ќе се заљубите – особено ако го имам моето куче. Кога шетам секој ден со моето куче на различни места, чувствувам благодарност од фановите. На социјалните мрежи може да биде „Еј, мора да го направиш ова, направете го тоа“, но овде е спротивното. Кога сум на улица, луѓето се навистина добри.

-Тие ценат и ни даваат заслуга што работиме во проект и процес кој е толку тежок, бидејќи луѓето што разбираат фудбал знаат што се случува овде. Тие ја ценат нашата посветеност, начинот на кој се однесуваме и начинот на кој веруваме и ги поддржуваме сите одлуки што беа донесени пред да пристигнеме.

-Се што сакаме е да помогнеме и да го додадеме нашето знаење и искуство за да бидеме поконкурентни и да му помогнеме на тимот да победи на натпреварите. Тоа е она што е најважно, -порача Покетино.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни