Поврзете се со нас

Италија

Фудбалер на Рома се обложил дека ќе заработи жолт картон против Салернитана

Објавено

на

foto:twitter.com/OfficialASRoma

Скандалот со обложување на нелегални платформи ја потресе италијанската фудбалска јавност, пред се поради вмешаноста во аферата на актуелни и потенцијални италијански репрезентативци.

По Тонали, Ѕаниоло и Фаџоли, медиумите објавија и четврто име кое е инволвирано во нелегалното обложување, а се работи за фудбалерот на Рома, Никола Залевски.

Полскиот репрезентативец не само што се обложувал на натпревари на својата екипа, туку „Ла Република“ тврди дека е осомничен и дека се обложил дека ќе добие жолт картон на дуелот меѓу Рома и Салернитана.

Залевски тогаш заработи картон во 94. минута од натпреварот.

Првите вмешани во скандалот, Фаџоли, Тонали и Ѕаниоло признале дека биле присутни на платформата, но играле други игри, а не спортско обложување.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни