Поврзете се со нас

СЕХА лига

Манасков и Веспрем преку пенали до нова титула во СЕХА лигата

Објавено

на

Ракометарите на Веспрем се освојувувачи на пехарот во СЕХА лигата и тоа откако во финалето на завршниот турнир во Задар беа подобри од ППД Загреб со 31-29.

Ова е вкупниот резултат од битката за трофејот кој мораше да биде решен на пенали откако во основниот дел дуелот заврши 27-27. Унгарците беа подобри во првото (15-13), Хрватите во второто полувреме (14-12), па на крајот решавеше пенал серијата во која четата на Momir Илиќ беа подобри, пофокусирани и славеа со 4-2.

Со ова Веспрем ја одбрани титулата во ова натпреварување, најефикасен беше Ненадиќ со 8 погодоци. Нашиот Дејан Манасков имаше 50 процентен учинок или поточно реализираше два од четирите обиди за гол.

Претходно во борбата за третото место Мотор го надигра Мешков Брест со 31-20.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни