Поврзете се со нас

Репрезентација

Македонија е 53. кошаркарска сила во светот

Објавено

на

Машката сениорска кошаркарска репрезентација се наоѓа на 53 место на најновата ранг листа која ја објави ФИБА.

Ние минатиот месец забележавме два порази од Грузија во квалификациите за Светското првенство, па со вкупно 201.5 поени се ноаѓаме на 53 место на светската мапа, додека пак кога е во прашање Европа ја заземаме 30 позиција.

Број еден се Соединетите Американски Држави пред Шпанија и Австралија, односно Франција и Словенија ја комплетираат првата петка.

Кога се во прашање дамите, Македонија со 76.3 поени е на 80 место во светот и 38 на стариот континент.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни