Поврзете се со нас

Репрезентација

Кошаркарската репрезентација падна на најновата ФИБА ранг листа

Објавено

на

foto:www.fiba.basketball/eurobasket/2025/pre-qualifiers

Кошаркарската репрезентација на Македонија доживеа пад на најновата ранг листа која ја објави Светското кошаркарска федерација (ФИБА).

Националниот тим се лизна шест позиции и сега сме 59 сила на светот со вкупно 187.4 поени. Во европски рамки сме пак на 30 место и тоа зад репрезнетацијата на Данска.

На самиот врв имаме промена, САД повторно се на тронот или поточно ја истиснаа Шпанија која е сега на второто место. Новиот светски шампион Германија е трет по што следуваат Австралија и Србија која ја заокружува првата петка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни