Поврзете се со нас

Репрезентација

Кошаркарките загубија од Португалија во првиот меч од квалификациите за ЕП

Објавено

на

foto:www.fiba.basketball/womenseurobasket/2025/qualifiers

Македонската женска сениорска репрезентација доживеа пораз од Португалија од 65:52 во првата средба од квалификациите за Европското првенство кое е на програмата во 2025 година.

Нашиот национален состав се бореше низ сите 40. минути во Матошинос, но Митрашиновиќ, Хемпе и Селцова немаа соодветна поддршка од колешките што беше и главната причина за овој пораз.

Имено оваа тројка постигна 48 од крајните 52 поени што јасно говори за придонесот на останатите репрезентативки. Во завршниот период домаќинките влегоа со позитива од само два поени (47:45), но токму во тие последни 10 минути ја искористија свежината, поголемиот ростер и на крајот остварија и двоцифрен триумф.

Следната средба ни е на домашен терен против Србија која денеска ја разби Украина со 82:40.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни