Поврзете се со нас

Светски првенства

ИХФ го објави тимот на првенството, Гидсел е МВП (ФОТО)

Објавено

на

Светската ракометна федерација (ИХФ) го објави идеалниот тим на Мундијалот кој во изминатиов период се играше во Шведска и Полска.

Во идеалната седумка на турнирот има место за двајца Французи, двајца Шпанци и по еден играч од шампионот Данска, Германија и Шведска. Данецот Матијас Гидсел освен што е најдобар стрелец на СП, тој воедно е избран и за најкорисен играч (МВП), додека пак признанието за најквалитетен млад играч замина во рацете на Јури Кнор (Германија).

Ол-стар тим:

лево крило – Анхел Фернандез (Шпанија)
лев бек – Симон Питлик (Данска)
среден бек – Недим Ремили (Франција)
круже напаѓач – Лудовик Фабрегас (Франција)
десен бек – Алекс Душебаев (Шпанија)
десен бек – Никлас Екберг (Шведска)
голман – Андреас Волф (Германија)

најдобар млад играч – Јури Кнор (Германија)
најдобар стрелец – Матијас Гидсел (Данска) – 60 гола

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни