Поврзете се со нас

Европски купови

Храбриот Алкалоид покажа потенцијал, но го заврши со пораз дебито во Европа

Објавено

на

Алкалоид како актуелен ракометен вицешампион на Македонија се избори за дебитантски настап во Европа, а оваа вечер ја имаше својата премиера во Лигата на Европа која ја организира ЕХФ.

Момците на Кирил Лазаров покажаа дека можат да се носат и на највисока сцена, но сепак скапо го платија неискуството и големите падови кои ги имаа во одредени делови од првото и второто полувреме.

„Црните дупки“ во клучните фази од двете полувремиња се покажаа како клучни за поразот од 26:31, со кој тимот од Автокоманда го отвори своето прво европско патување од своето постоење.

Историската вечер донесе многу лекции за младите играчи на македонскиот селектор, но со исклучок на падовите, имаше и добри моменти кои само го покажуваат потенцијалот .

Војводина ја направи клучната разлика на средина на второто полувреме кога поведе со 26:19 благодарение на серијата од 5:0, па иако Алкалоид возврати со иста мера и се врати на минус два, на крајот остана без сила да се бори за голем пресврт.

Иван Џонов со осум реализации беше најдобар поединец кај Алкалоид, исто толку голови постигна и Воркапиќ од противничкиот тим, додека Бинго и Митев го завршија мечот со пет голови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни