Поврзете се со нас

Свет

Хорор трагедија на Арагон: Надежен шпански мотоциклист го загуби животот во ужасен инцидент (Видео)

Објавено

на

Во период кога има пауза од случувањата во Мото ГП, денеска ни пристигна една ужасна и трагична вест од Моторленд Арагон, легендарното шпанско тркачко здание на кое животот го загуби надежен мотоциклист од оваа земја.

Неколку месеци по смртта на Депаскје во Мото 3 шампионатот, доаѓа нова непосакувана вест од еден од најопасните спортови во светот, и тоа од младинскиот шампионат, Талент Купот во Шпанија.

Уго Милјан го загуби животот по еден драматичен инцидент на патеката, по кој стјуардите веднаш покажаа црвено знаме и ја прекинаа трката. Младиот 14-годишен Милјан загуби контрола над својот мотоцикл на најлошо место и уште полошо беше што остана на патеката, па на него налета Павелец со огромна брзина.

Хорор инцидентот донесе ужасни глетки и го остави младиот Уго во бессознание, па иако беше итно пренесен со хеликоптер во најблиската болница во Сарагоса, лекарите само утврдиле смрт по тешките повреди.

– Со длабока болка соопштуваме дека Уго Милјан не напушти. Секогаш ќе те паметиме по твојта насмевка, твоето храбро срце и професионализам. Почивај во мир Уго. Секогаш ќе бидеш во нашите срца и ќе те сакаме, – гласи соопштението на неговиот тим Крадл.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни