Поврзете се со нас

Свет

Феенорд го дотолчи Ајакс, напаѓачот Хименез испиша нова историја (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/Feyenoord

Големото холандско дерби меѓу Ајакс и Феенорд конечно е завршено и тоа со триумф на гостите од 4-0.

Средбата започна во неделата и истата беше прекината поради дивеењето на домашните навивачи, па токму денеска оваа средба беше довршена и тоа со уште еден гол во мрежата на домаќините. Истиот беше дело на Сантијаго Хименез (55 минута) кој на овој начин дојде до хет-трик и дојде до историја во Класикер.

Досега ниту еден играч на Феенорд немаше постигнато три гола против Ајакс во Амстердам во едно лигашко дерби, но сега тоа е променето затоа што напаѓачот Хименез потврди дека е во одлична форма, односно си ги подотвори вратите за трансфер во поголема средина во наредниот период.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни