Поврзете се со нас

Европски купови

Дупјачанец си обезбеди место во топ 5 изборот во Лигата на Европа (Видео)

Објавено

на

blank

Фото: РК Металург

Даниел Дупјачанец беше единствената светла точка во тимот на Металург за време на вчерашното гостување во Виена, каде македонскиот претставник претрпе нов тежок пораз во Лигата на Европа.

Младите играчи од Автокоманда не можеа да се носат со Фајверс во дефанзивен поглед и примија дури 45 голови во мечот кој го загубија со 45:30, а мала утеха од оваа средба е тоа што денеска Дупјачанец доби признание за своето издание.

Голманот на Металург има една од петте најдобри одбрани на колото во второто по ранг ракометно натпреварување на стариот континент, или поточно ја има петтата најдобра одбрана во колото што измина.

Инаку, Дупјачанец по крајот на вчерашниот меч нагласи дека овие европски натпревари се од огромна важност за младите ракометари во Металург, без оглед на непосакуваните резултати и билансот од само еден освон бод во групата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни