Поврзете се со нас

Европски купови

ТФТ ќе биде домаќин на квалификациски турнир за ЛШ, познати и ривалите до финалето

Објавено

на

Кошаркарите на ТФТ ќе се борат за место во Лигата на шампионите на ФИБА преку квалификациски турнир чиј организатор ќе биде македонскиот клуб.

ФИБА денеска соопшти дека скопскиот состав ја добива организацијата и ќе биде домаќин на три други европски екипи.

Освојувачот на македонскиот куп е во група со Лестер од Велика Британија, Волунтари од Романија. Тофаш од Турција, Фрибург од Швајцарија и Најнерс Кемниц од Германија.

Оваа рунда започнува на 21. септември, а ТФТ ќе игра четвртфинале против Најнерс, додека во евентуалното полуфинале ќе се соочи со тимот на Фрибург.

Победникот во групата ќе обезбеди место во регуларниот дел на сезоната, а преостанатите три турнири ќе се играат во Белград, Малага и Лисабон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни