Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ без многу проблеми до осминафиналето на Мастерсот во Париз

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/CincyTennis

Новак Ѓоковиќ рутински обезбеди победа на првиот сингл настап на годинешниот Мастерс во Париз и веќе размислува за својот следен противник.

Српскиот тенисер денеска го совлада аргентинскиот ривал Томас Мартин Ечевери по околу 85 минути на теренот и во два сета во кој противникот освои вкупно пет гејма.

Ечевери се држеше добро до финишот на првиот сет, но фаворитот направи брејк во осмиот гејм и го затвори сетот со 6:3.

Светскиот рекет број еден имаше многу поинакво пристап во продолжението, па го отвори вториот сет со брејк, а со вториот го најави конечниот триумф со 6:3/6:2.

Противник на Ѓоковиќ во осминафиналето ќе му биде Холанѓанецот Грикспор.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни