Поврзете се со нас

Европски првенства

Димитриевски: Италија е големо име во светскиот фудбал, но ние секогаш играме добро против нив

Објавено

на

Македонија и гостува на Италија во квалифиакцискиот меч за Европското првенство кое е на програмата нареднате година.

„Црвено-жолтите“ важат за аутсајдери на хартија, но така беше и на претходните три меѓусебни пресметки на кои ние успеавме да оствариме позитивни резултати со „аѕурите“ кои ни се извлекоа само еднаш во Скопје и тоа во 2016 година кога загубувме со голот на Имобиле во 92 минута.

Голманот Столе Димитриевски го препушта статусот на фаворит на Италијанците, меѓутоа во исто време порачува дека тие како група ќе имаат што да покажат на „Олимпико“.

-Вечерва очекувам комплициран и тежок натпревар. Знаеме дека Италија мора да победи за да се пласира на ЕП 2024, но треба и ние да освоиме бодови. Тешко е, но сепак се надеваме дека ќе стигнеме до плеј-офот. Затоа дојдовме многу одлучни во Рим да се обидеме да имаме одличен натпревар, -рече Столе за Тутоспорт.

-Дебитирав за репрезентацијата во 2017 година во Торино и ремизиравме 1-1, како пред два месеци на првиот натпревар. Вие сте големо име во светскиот фудбал, но против вас секогаш наоѓаме начин да го дадеме најдоброто од себе, -порача членот на Рајо Валјекано.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни