Поврзете се со нас

Боречки спортови

Дана Вајт му закажа нов УФЦ спектакл на Волкановски, Топурија му се закани на „Александар Велики“ (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ufc

Александар Волкановски беше дел од последниот УФЦ спектакл во Абу Даби и претрпе болен пораз од Ислам Махачев, но фантастичниот борец со македонско потекло сега се враќа во својата категорија и ќе биде дел од нова мега-борба во месец февруари наредната година.

Дана Вајт како прв човек на УФЦ ја соопшти веста која сите сакаа да ја чујат, односно најави дека Волкановски ќе ги одмери силите со Илија Топурија во биката за шампионскиот појас во перо категорија.

Волкановски досега важи за неприкосновен крал во оваа класа и ќе влезе како борец кој ќе го брани шампионскиот појас, а предизвикувач ќе му биде Грузиецот со шпански пасош.

Топурија има 26 години и бележи страшен раст во октагонот, па во месец февруари ќе го предизвика Австралиецот кој е горд на своите македонски корени.

Вајт во својата објава нагласи дека борбата нема да се одржи во Лас Вегас, а како домаќин го најави градот Лос Анџелес. По неговата објава, пристигнаа и првите реакции за најавениот УФЦ спектакл, а Топурија прв почна со провоакциите.

– 15-та ружа. Мојата прогноза е дека ќе победам во првата рунда, кој е вашиот тип?, – порача Топурија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни