Поврзете се со нас

НБА

Петрушев пристигна со Харден во Клиперс, но веќе е испратен во друг НБА клуб

Објавено

на

Фото: facebook.com/kkcrvenazvezda

Српскиот кошаркарски репрезентативец Филип Петрушев пристигна во Лос Анџелес Клиперс како дел од размената за Џејмс Харден, но експресно доби и трет клуб за неколку дена.

По пристигнувањето од Филаделфија во Ел-Еј, Петрушев сега ќе биде испратен во редовите на Сакраменто Кингс, – објави вечерва добро информираниот НБА новинар Адријан Војнаровски.

Според овој извор, Клиперс ќе го отстапат Петрушев во редовите на „кралевите“, а оваа екипа ќе треба да одлучи дали ќе реши да го ангажира по одреден пробен период.

Петрушев дојде во Клиперс заедно со Харден и Т.Џ Такер, додека во спротивна насока заминаа Маркус Морис, Роберт Ковингтон, Ник Батум, КЏ Мартин и неколку идни пикови на драфтот.

Србинот одигра само три минути за Клиперс, а медиумите шпекулираа дека може да се врати во својата земја или да потпише за некој евролигаш.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни