Поврзете се со нас

Свет

Димитријевиќ повторно доминираше во ВТБ лигата, шампионот Уникс изгледа несопирливо

Објавено

на

Foto:instagram.com/unicsbasket

Ненад Димитријевиќ ја отвори новата сезона онака како што ја завтори минатата, односно како МВП во ВТБ лигата во која доминира и во почетните неколку рунди.

Македонскиот репрезентативец игра во фантастична форма и повторно беше најдобар играч на Уникс Казањ, тим кој ја запиша третата победа на исто толку натпревари.

По триумфите над Ломотив и Минс, Уникс денеска без проблеми го совлада и Уралмаш со 94:67, а играч на мечот беше фантастичниот плејмејкер кој го заврши натореварт со индекс 32.

За 26 минути минати на паркетот, Нено запиша дабл-дабл од 12 поени и 14 асистенции, па сосема оправдано го понесе МВП епитетот на оваа пресметка.

Со оглед на високиот индекс, многу веројатно е дека македонскиот репрезентативец повторно ќе биде меѓу главните фаворити за играч на колото во ВТБ лигата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни