Поврзете се со нас

НБА

Тејтум постави нов клупски рекорд, неговиот ефект влегува во историјата на легендарната франшиза

Објавено

на

Foto:twitter.com/celtics

Бостон славеше како гостин против Бруклин и стигна до пет од пет во новата НБА сезона, а учинокот на последниот дуел му овозможи да постави нов клупски рекорд на Џејсон Тејтум.

Тејтум повторно беше лидер на екипата со 32 поени и 11 скокови, а со тоа стана и најмлад играч кој ја надминал границата од 10.000 постигнати поени во историјата на франшизата.

Дури и еден Лери Бирд не можеше да стигне до ваков учинок, иако тоа е логично бидејќи ги започна настапите на Селтик на 23-годишна возраст, а Тејтум стигна до рекордот со 25 години и 246 дена или прв кој стигнал до 10.000 поени пред 26-тиот роденден.

Досегашниот рекорд беше на Ентони Вокер, а вкупно 14 играчи ја имаат надминато границата од 10.000 поени во историјата на Бостон Селтикс.

Рекордер во НБА е ЛеБрон Џејмс, кој стигна до 10.000 поени со 23 години и 59 дена.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни