Поврзете се со нас

ВТА

Сабаленка ја доби противничката за финалето на АО

Објавено

на

foto:twitter.com/AustralianOpen

Арина Сабаленка дојде до последната фаза на Аустралијан Опен што значи дека ќе има шанса да ја брани титулата на еден од најголемите турнири на тениската сцена.

Сабаленка во полуфиналето ја реши Коко Гоф со 2-0, а за да остане кралица во Мелбурн ќе мора во сабота да се справи со Чинвен Женг од Кина.

Женг во второто денешно полуфинале беше подобра од Дајана Јастремска со 2-0 во сетови со 6-4- и 6-4. Повеќе од еден ипол час траеше средбата на „Род Лејвер Арена“, период во кој тенисерката од Азија подобро се снајде и за прв пат во кариерата стана финалист на еден грен слем турнир.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни