Поврзете се со нас

Свет

Хаос во Холандија: Навивачите на Гронинген го прекинаа мечот со Ајакс (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/AFCAjax

Гронинген од наредната сезона ќе игра во втората холандска лига, а тоа донесе голем револт и разочарување кај нивните навивачи кои денеска беа во „елемент“ и направија хаос на пресемтката со Ајакс.

Уште во првите минути средбата мораше да биде прекината откако беа фрлени димни бомби на теренот, еден фан дури и влета на теренот со транспарент по што мораше да биде соборен од обезбедувањето.

Ваквите инциденти се почесто се глетка на фудбалските терени во Холандија, па дефинитивно ќе треба да бидат преземене соодоветни мерки со тоа што во случајот Гронинген и навивачот, навивачите сигурно ќе бидат санкционирани.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни