Поврзете се со нас

АТП

Димитров се закани, Ѓоковиќ го „оддува“ во решавачкиот сет (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: twitter.com/atptour

Најдобриот српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ избори пласман во осминафиналето на Мастерсот во Рим и тоа откако го совлада Григор Димитров со 2-1 во сетови.

Скоро два ипол часа траеше битката во италијанската престолнина, а на крајот конечниот резултат беше оној очекуваниот затоа што Ѓоковиќ беше апсолутен фаворит со оглед на квалитетот, знаењето, но и доминацијата во меѓусебните дуели.

Ова за Новак беше 11. триумф во 12 пресметка, односно единствениот пораз го претрпе пред десет години.

Што се однесува до самиот меч Србинот го реализираше првиот сет со 6-3, водеше со 4-2 во вториот, меѓутоа потоа се разбуди Бугаринот кој со четири гејма во низа направи пресврт (6-4) и израмни на 1-1.

Ревашкиот сет мина во апсолутна доминација на првиот светски рекет, славеше со 6-1, па во наредната фаза ќе игра со подобриот од Нори-Фучович.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни