Поврзете се со нас

НБА

Далас им се врати на победите, Дончиќ со урнебесна реакција ги исмеваше судиите (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/dallasmavs

Далас претрпе прв сезонски пораз во дербито со Денвер и со тоа беше прекината серијата од четири победи, но Маверикси експресно реагираа и го архивираа неуспехот од шампионот.

Тимската игра на Далас овојпат дојде до израз и Лука Дончиќ не мораше да презема се во свои раце, бидејќи покрај поддршката од Ирвинг кој запиша 18 поени, од голема помош беа и Вилијамс со 18 и Хардавеј со 14 поени.

Словенецот беше најефикасен во својот тим во победата од 124:118 со 23 поени и 13 скокови, а на крајот му фалеше само една асистенција за трипл-дабл учинок.

На крајот, хајлајт на вечерта е реакцијата која ја имаше Лука по техничката грешка која ја доби по дуел со Ламело Бол, кога реши и да се исмева со судиите за третманот кој го добива.

Дончиќ го врати Шарлот во игра на почетокот на последниот период, но на крајот тоа немаше негативно влијание врз конечниот резултат.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни