Поврзете се со нас

Евролига

Баерн го доживеа најтешкиот пораз во Евролигата, Ласо со оправдување во стилот на Мурињо (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:www.facebook.com/fcbayernbasketball

Баерн Минхен беше комплетно надигра на вчерашниот меч против Барселона во Евролигата, средба која ја загуби со 39 разлика (98:59) што е најтежок пораз за баварците во ова натпреварување.

Ова издание дефинитивно е разочарувачки за германскиот прволигаш кој од оваа сезона е предводен од трофејниот шпански стручњак, Пабло Ласо кој пак во стилот на Жозе Мурињо го искоментира дебалкот во „Палау Блауграна“.

-Барса игра со голема самодоверба. Знаеме колку е тешко да се победи овде, но мора да се натпреваруваш добро од првата акција, а ние тоа не го направивме. Бевме разоткриени од првите секунди. Во првите акции имаше различна брзина и ниво на концентрација. Најдобрата вест е дека на полувремето имавме негатива од само 16 иако не игравме добро, -рече Ласо и додаде:

-Претпочитам да загубам еден натпревар со 40, отколку 40 натпревари по еден. Ова веројатно ни беше најлошиот ден во однос на напор, став и концентрација, но Евролигата само што започна. Овде, не можете да се изгубите бидејќи другите тимови немаат милост за вас. Денеска беше голема лекција за нас, -порача некогашниот предводник на Реал Мадрид.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни