Поврзете се со нас

Свет

Јакимовски со најдобра партија во кариерата: „Снајперистот“ Андреј донесе победа за Вашингтон (Видео)

Објавено

на

Вашингтон Стејт го одбрани домашниот терен и победи против Аризона со 75:58, а најзаслужен за последниот триумф во НЦАА лигата бил Андреј Јакимовски.

Талентираниот македонски кошаркар ја одиграл најдобрата партија во својата кариера, бидејќи остварил бројки кои му носат личен рекорд во американската кошарка.

Јакимовски постигнат пет тројки од десет обиди и имал улога на „снајперист“ за својот тим, па неговото издание е издвоено и од страна на лигата.

Македонецот минал 31 минута на паркетот и постигнал 22 поени кои му носат личен рекорд, но притоа придодал во победата и со седум скокови и три асистенции.

Јакимовски има 21 година и е дел од новата генерација македонски кошаркари кои треба да дојдат до израз, а од кои се очекуваа навистина голем напредок во блиска иднина.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни