Поврзете се со нас

Фед куп

Македонија со победа над Естонија го отвори настапот во Били Џин Кинг Купот

Објавено

на

foto: FB/Македонски тенис Makedonski tennis

Женската репрезентација на Македонија издвојува победа над Естонија од 2-1 во првото коло од групата А во Втората Евроафриканската зона од Били Џин Кинг Купот.

Клучната победа ја донесе дубл комбинацијата Ѓорческа и Стоилковска која славеше над Канепи и Нел со 2-0 во сетови со 6-3 и 6-2.

Претходно на терените во Вилнус, Стоилковска беше поразена од Малигина со 6-1 и 6-3 за да потоа Ѓорческа излезе на мегдан со искусната Канепи и ја добија по еден ипол час игра со 7-6 и 7-4.

Утре Македонија е слободна, а во среда е мечот со Хрватска.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни