Поврзете се со нас

Европски првенства

Рајстад е МВП на ЕП, ова е дрим-тимот кој го одбележи шампионатот (ФОТО)

Објавено

на

Пред самата завршница на Европското првенство на кое ко-домаќин беше и Македонија, ЕХФ го објави составот кој го одбележа овој шампионат кој се играше на Балканот (Црна Гора и Словенија).

Идеалниот тим е избран од фановите и експертите, па така број еден, МВП е Хени Рајстад од Норвешка. Покрај неа во одбраното друштво има уште една Норвежанка во името на Стине Офтедал.

Крилата се резервирани за поранешната вардарка Јованка Радичевиќ и Ема Фрис од Данска. Франција има двајца претставници во голманката Клеопатра Дарле и кружниот напаѓач Паулета Фопа. На бековските позиции покрај Офтедал се Кристина Неагу од Романија и Катрин Клујбер од Унгарија, додека за најдобар дефанзивец е прогласена Катрин Хејндл.

Само за потсетување денеска од 17:45 часот е закажана борбата за третото место која ќе ја водат Франција и Црна Гора, додека големот финале меѓу Норвешка и Данска се игра од 20:30 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни