АБА лига

Нова победа на „црно-белите“ над лутиот ривал: Партизан на чекор до титула во АБА лигата

Кошаркарите на Партизан издвојува победа над Црвена Звезда од 87:88 во вториот дуел од финалето во АБА лигата.

„Црно-белите“ водени од своите навивачи се изборија за нов триумф во оваа серија и сега се само на чекор од пехарот во АБА регионалната лига.

Првото полувреме мина во израмнета игра и најдобар доказ за тоа е што на пауза се замина со резултат 44:44. Домаќините беа подобри по одморот и ја направија клучната предност за победата затоа што стигнаа до позитива од 68-62 по 30 минути, па истата знаеја како да ја сочуваат до самиот крај 2-0 во оваа битка.

Нанели и Смаилагиќ со по 15 кошеви го предводеа Партизан. „Црвено-белите“ пак залудно го имаа расположениот Недовиќ со 21 кош