Поврзете се со нас

Свет

Иџе не ја заврши втората трка поради скината гума, па порача: Нема откажување (Фото)

Објавено

на

Игор Стефановски вчера го освои второто место на ТЦР Италија и се искачи на подиумот на легендарната Имола, но денеска за жал не успеа да повтори ист успех на втората трка предвидена за овој викенд.

Иџе денеска стартуваше петти според правилото за ротирање на позициите и го одржуваше ова место неколку круга, но потоа излета во една кривина и ја заврши трката откако автомобилот излета од патеката.

Добра вест за Стефановски е што немаше потешки оштетувањата на болидот, па можеше самостојно да се врати во боксот и да се врати безбеден без оглед на разочарувањето.

Македонскиот возач сепак ќе го памети овој викенд по тоа што за првпат се искачи на пиедесталот во ТЦР Италија во оваа сезона, а по втората трка, најави борба за следните трки.

– Скината гума причина за предвремено завршување на трката, но нема откажување ја очекуваме следната трка, – порача Иџе.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни