Поврзете се со нас

АТП

Бекер ќе биде дел од тениската елита и во 2024. година: Многу сум среќен и возбуден (Фото)

Објавено

на

Foto:instagram.com/borisbeckerofficial

Холгер Руне беше во сериозен пад во последните четири-пет месеци и не можеше да врзе две победи во низа, но соработката со Борис Бекер го врати на вистинскиот пат и почна да го игра својот најдобар тенис.

Младиот Данец и легендарниот Германец си дадоа пробен период за соработка до крајот на 2023-та година, меѓутоа испадна дека истата е навистина добра за двете страни.

Бекер ова попладне го потврди она што го шпекулираа добар дел од данските и германските медиуми, а тоа е дека ќе биде тренер на Руне и во 2024-та година.

– Многу сум среќен и возбуден што ќе го продолажм моето партенерство со Холгер Руне во 2024-та година. Градиме тим околу Холгер за да ја пронајдеме најдобрата верзија од него, на теренот, но и надвор од него, – порача Бекер.

Руне беше дел од завршниот Мастерс во Торино и запиша една победа и два порази, но остави добри импресии, исто како што беше случајот и на претходниот турнир во Париз.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни