Поврзете се со нас

Репрезентација

Ристовска за успешните квалификации: Напорно темпо, но и задоволство поради победите

Објавено

на

Сара Ристовска очекувано беше меѓу најдобрите поединци во македонската ракометна репрезентација на квалификацискиот турнир во Скопје, а нашата селекција успеа да победи на трите одиграни средби.

Остварена е победа над Исланд, Литванија и Грција, а на последната средба со нашиот јужен сосед, Ристовска постигна 10 голови во триумфот од 20:19.

– Не е лесно да се одиграат три натпревари во три дена.

– Не е важно против кого играме, се почувствува замор, првенствено зборувам и во свое име, но најважно е што на крајот победивме.

– Добро е што шанса добија и некои помлади ракометарки, а мора уште многу да работиме за да напредуваме. Задоволни сме што остваривме три победи, а сега ќе се концентрираме на баражот кога ќе го дознаеме и противникот. Мора да работиме и да се искачиме на повисоко ниво, – изјави Ристовска по триумфот над Грција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни