Поврзете се со нас

НБА

Кид: Дончиќ е подобар играч од Новицки

Објавено

на

Foto:twitter.com/kzs_si

Џејсон Кид му беше соиграч на Дирк Новицки во Далас, но веќе е убеден дека Лука Дончиќ е најдобар играч во историјата на франшизата.

Актуелниот тренер на Далас го има Словенецот како прва ѕвезда во тимот, а во последното гостување на едно локално радио, истакнал дека Лука е едно ниво пред Германецот.

– Дончиќ е подобар од Дирк.

– Тој е во кругот на најдобриот досега, Мајкл Џордан, во кругот на ЛеБрон и Коби.

– Она што го прави Лука на 24 години е нешто што досега не е видено во Далас, прави работи кои Новицки не можеше да ги направи и сега наша задача е да го опкружиме со играчи со кои ќе може да го освои првенството, – изјавил Кид.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни