Поврзете се со нас

Светски првенства

Зидан ја објасни својата „паненка“ против Буфон во финалето на СП: Тоа не беше лудост…….

Објавено

на

Foto:instagram.com/zidane

Зинедин Зидан имаше блескава фудбалска кариера во која ги освои сите најважни трофеи на клупско и репрезентативно ниво, но сепак ја заврши истата на доста драматичен и скандалозен начин, односно со црвен картон во финалето на Светското првенство.

Зизу му удри глава на Матераци и се самоисклучи во финалето против Италија, а 16 години по споменатиот инцидент, легендарниот играч за врска без многу проблеми говори за инцидентот кој остави црна дамка на неговата кариера.

– Не сум горд на тоа што го направив со Матераци, но тоа е историја. Тоа е дел од моето минато и од мојот фудбалки пат, – вели Зидан во интервјуто за „Телефут“ кое е направено по повод неговиот 50-ти роденден.

Зидан ќе ја раситни шестата деценија од животот на 23-ти јуни, но враќајќи се 16 години во минатото, проговори и за „паненка“ пеналот кој го изведе против Буфон во споменатото финале со Италија.

– Пеналот дојде на самиот старт на мечот и беше седмата минута. Во тој момент, си реков дека има уште многу време за поправање на работите. Имав секунда или две да размислам како ќе изведам, а пред мене имав голман кој многу добро ме познаваше и затоа морав да измислам нешто. Тоа е техника, не сметам дека „паненката“ е лудост. Може да се промаши пенал, но во тој момент мислев дека тоа е најдоброто решение, – објаснува Зидан.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни