Поврзете се со нас

Европски првенства

„Три од три“: Словенија го доби дербито со Норвешка и го освои првото место во групата

Објавено

на

foto: www.facebook.com/rokometnazvezaslovenije

Селекцијата на Словенија со „три од три“ го завршува првиот дел од Европското првенство или поточно групата во која беа уште фаворизираната Норвешка, потоа Полска и пријатното изненадување Фарски Острови.

Вечерва во битката за првото место Словенците славеа над Норвешка со 28:27, резултат кој значи дека избраниците на Зорман ќе пренесат два бода во следната фаза од шампионатот.

Се водеше голема борба во Берлин, решаваа нијанси кои беа на страна на балканците кои со ова само потврдија дека можат да направат значен резултат на турнирот. Лесјак беше одличен меѓу стативите, а последниот гол вреден триумф беше дело на Влах.

Во другата рунда по два бода ќе пренесат  Данска и Шведска кои остварија победи во директните дуели со Португалија и Холандија.

Резултати:
Данска – Португалија 37-27
Шведска – Холандија 29-28

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни