Поврзете се со нас

ВТА

Напредок на Ѓорческа и Стоилковска на најновата ВТА листа

Објавено

на

foto:www.facebook.com/laville.at

Македонските тенисерки, Лина Ѓорческа и Магдалена Стоилковска забележаа убав скок на најновата листа која ја женската тениска асоцијација (ВТА).

Ѓорческа и Стоилковска го подобрија својот пласман, првата за 14, а втората за 76 места. Лина со 336 бодови е 225 на светот во поединечна конкуренција, додека Магдалена со 12 поени ја зазема 1125 позиција.

Во дубл пак тетовката отиде седум чекори назад и сега е 373 на ранкингот.

На самиот врв останува Ига Швјонтен од Полска пред Арина Сабаленка и Коко Гоф.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни