Поврзете се со нас

Евролига

Ќе се гледа „Ел Класико“ во Белград: Барселона закажа спектакл на фајнал-форот во Србија

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBbasket

Барселона како првопласирана екипа во регуларниот дел од сезоната во Евролигата се очекуваше да има најлесен пат во првата нокаут рунда, но на крајот го избра најтешкиот пат за да се пласира на завршниот турнир.

Каталонскиот великан успеа да го преживее Баерн Минхен и вечерва во „Блауграна“ ја заврши работата, добивајќи ја оваа изедначена серија со конечни 3:2.

Барса славеше на домашен терен благодарение на извонредната игра во третата четвртина, која ја направи главната разлика на теренот, но и на семафорот.

Баерн имаше водство во првото полувреме и се закани дека ќе режира голем подвиг, но Барселона одговори со 29:15 во третиот период и ги реши сите прашања околу патникот во следната фаза.

Со победата од 81:72 Барселона се пласираше на фајнал-фор турнирот во Евролигата, каде ќе гледаме вистински кошаркарски спектакл. Белград како домаќин на турнирот ќе биде сведок на „Ел Класико“ пресметка меѓу Барселона и Реал Мадрид во полуфиналето, додека Анадолу Ефес утре ќе го дознае ривалот од последната пресметка меѓу Монако и Олимпијакос.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни