Поврзете се со нас

Светски првенства

Фонте го „отпиша“ Роналдо: Португалија игра повеќе како тим без него…

Објавено

на

Португалија имаше импресивен настап во осминафиналето на Светското првенство каде ја декласираше Швајцарија со 6-1 и тоа во меч во кој првата ѕвезда Кристијано Роналдо немаше никаков учинок.

Тој не беше стартер, влезе во завршницата кога се беше решено околу победникот и ќе биде занимливо да се види дали селекторот Фернандо Сантош ќе го врати во почетната постава за дуелот со Мароко или ќе се реши за опцијата која донесе убедлива победа.

Жозе Фонте не е дел од селекцијата на Португалија иако беше на поширокиот список, па според него националниот тим игра подобро, почетно без Кристијано.

-Португалија има квалитет да го прави ова на секој натпревар, но ние мора да бидеме искрени – само неговото присуство на теренот ги тера играчите во репрезентацијата несвесно и автоматски да играат за него и секогаш да му ја даваат топката. За тоа што е, за она што го направи и што сè уште е способен да го направи. Кога го нема, Португалија игра повеќе како тим и тоа се виде (против Швајцарија). „Играа течно, без ниту една фокусна точка, сите придонесоа и беше убаво да се види, -вели Фонте кој не гледа како Роналдо ќе се заземе местото на Гонсало Рамош.

-Како кога момчето даде три гола? Не можете да учите легенда како Роналдо. Роналдо секогаш ќе биде Роналдо, а за Португалија е дури е многу позитивно да има играч како него на клупата – ќе биде уште еден проблем за противниците.

-Фернандо Сантош донесе многу силен менталитет во репрезентацијата. Тимот има голема способност да се брани заедно. И тоа ќе прави офанзивни проблеми на секој натпревар. Верувам дека Португалија ќе оди до крајот на патувањето, Светското првенство е титулата што ни недостасува. Да стискаме рсти тоа да се случи, -порача Фонте кој е член на Лил.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни