Поврзете се со нас

НБА

Ентони за Џордан и „Последниот танц“: Некои луѓе не сакаат да ја слушнат вистината…

Објавено

на

Кармело Ентони внимателно ги проследи сите десет епизоди од документарецот „Последниот танц“ во кој главната улога ја имаше Мајкл Џордан и секако генерацијата на Чикаго Булс која одбележа една ера во НБА лигата.

Џордан низ овој серијал се покажа во вистински светло, покажа каков натпреварувачки дух имал, па за да дојде до победата морал и да ги притиска соиграчите. На некого ова му се допадна, на некого нема и затоа има различни коментари, но за Мело ова е вистината за карактерот и тоа што како човек е Мајл, особинии кои ако ги немал сигурно не би бил тоа што е денеска вистинска легенда и за многумина најдобриот на сите времиња.

-Мислам дека е изненадувачки за луѓето затоа што тие никогаш не знаеја каков е тој како личност – тие никогаш не знаеја каков е тип на човек. Се беше во ред, големиот Ем-Џеј, Ем-Џеј „GOAT“, кошаркарски Бог, црниот Исус, црната мачка. Тоа е она што тие го знаеја, ама не знаеја кој е тој.

-Тоа беше мит. Тој беше митска личност, како митско суштество. Никој не разбра кој и што беше. Гледајќи го како го вади капакот од тенџерото и има шанса да ја каже само својата приказна и луѓето можат да ја слушнат неговата страст – за што е заинтересиран, што не е и како работи ден-за-ден, неговиот менталитет.

– На повеќето луѓе им се допадна. Некои луѓе беа многу изненадени. Имаше и луѓе кои тоа го мразеа затоа што многу пати луѓето ја мразат правата вистина, -вели Мело.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни