Поврзете се со нас

АТП

Тони Надал: Рафа ја завршува сезоната со горчлив вкус во устата

Објавено

на

Foto:instagram.com/toninadal_oficial

Рафаел Надал имаше најдобра сезона ако се гледа бројот на освоени грен слем титули, но сепак неговиот чичко Тони смета дека Шпанецот ќе ја заврши 2022-ра година со горчлив вкус во устата по импресивните пет месеци кои ги имаше на стартот.

Надал се врати од непријатна повреда на стартот на годината и успеа да го освои трофејот на Австралија Опен, а подоцна славеше и на турнирот на кој обично доминира, Ролан Гарос.

Двете грен слем титули направија да го мине рекордот на Рожер Федерер и да избие прв на вечната листа, но сепак Тони смета дека детали го делеле Рафа наместо добра, да има извонредна сезона.

– Ова можеше да биде извонреднад сезоната за Надал, но на крајот беше нарушена од непријатностите кои ги имаше со повердите. Резултатите се добри бидејќи ги освои Австралија Опен и Ролан Гарос, но ја завршува сезоната со горчлив вкус во устата.

– На Вимблдон стигна до полуфиналето, но не можеше да го игра поради повреда. Таму беше сигурен кандидат за титулата. Потоа, имаше проблеми и во Њујорк и затоа вториот дел од сезоната го нарушува оној првиот кој беше одличен, – вели Тони Надал.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни