Поврзете се со нас

Европски првенства

Спалети го избра првиот италијански пеналџија за мечот со Македонија

Објавено

на

Foto:twitter.com/Azzurri_En

Лучијано Спалети говореше за Македонија на официјалната прес-конференција пред утрешниот натпревар во Рим, односно нагласи дека нашата селекција е многу повеќе ресурси во својата игра, а не само Елиф Елмас и Енис Барди.

Италијанскиот селектор вели дека неговиот план е тимот да се насочи на својата игра и да не размислува на квалитетите на противникот, бидејќи само така ќе се врати идентитетот кој треба да го има националниот тим.

– Македонија не само Елиф Елмас и Енис Барди. Имаа и други големи играчи и Милевски покажа дека е подготвен тренер. На првиот меч ни покажаа дека имаат респектабилен тим. Подготвени сме за повеќе системи и имаме многу солуции за утрешниот меч.

На официјалниот прес, Италијанците му нудеа и можни сценарија на селекторот за утрешниот меч, а едно од нив беше поврзано за евентуална најстрога казна во корист на домаќините.

– Ние во тимот имаме три добри изведувачи на пенали, но ако се суди според силата и карактерот на самиот играч, очекува Жоржињо да ја земе топката и да го изведе пеналот. Тој е специјалист и сигурен сум дека не би се поколебал, – изјави италијанскиот селектор.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни