Поврзете се со нас

Европски првенства

Шевченко има совет за Дембеле: Мора да биде потрпелив во завршницата на акциите

Објавено

на

blank

Франција и Украина ќе се сретнат во квалификациите за Светското првенство, а пред битката во Париз селекторот на гостите, Андриј Шевченко говореше за Усман Дембеле.

Дембеле по подолго време доби повик во националниот тим и тоа откако конечно фати посакуван ритам во Барселона. Легендарниот Шевченко се надева дека Усман ќе биде тивок против неговите избраници, но воедно му испрати еден совет на напаѓачот на Барселона.

Брзоногиот Дембеле лесно влегува во шанса, ама има проблеми со реализацијата и според Шевченко мора да поработи во тој аспект.

-Јас сум во позиција во која не би сакал тој да даде гол.  Тој е многу талентиран млад играч, кој треба да биде малку повеќе трпелив во завршницата на акциите. Треба да ги користи шансите што ги добива и да работи уште малку, -смета иконата на Милан и Динамо Киев.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни