Поврзете се со нас

Англија

Сака може да стане најплатен играч на Арсенал

Објавено

на

foto: https://twitter.com/StatmanDave

Арсенал има одлична сезона во Премиер лигата и е на добар по долга пауза да го врати трофејот во своите витрини, а еден од главните „виновници“ за тоа е 21-годишниот Букајо Сака.

Сака од сезона во сезона е се подобар, а во актуелнава е импресивен и повеќе од јасно е дека тоа треба да се награди. Според последните информации кои доаѓаат од Англија офанзивецот може да стане најплатен играч на Арсенал ако го прифати договорот со важност до 2028 година.

Според сегашниот заработува 70.000 фунти неделно, а според новиот би имал дури 300.000 фунти со што би го надминал Габриел Жезус кој во моментов става во џеб 250.000 фунти.

Сепак тоа нема да биде рекорден договор затоа што кога се во прашање „топчиите“ местото број еден го држи Месут Озил кој своевремено заработуваше по 350.000 фунти на неделна основа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни