Поврзете се со нас

Македонија

Пелистер рутински го суреди Кожув

Објавено

на

Екипата на Пелистер оствари рутинска победа над Кожув од 96:84 во средбата од 8. коло во најсилниот домашен кошаркарски шампионат.

Домашниот тим имаше одлично прво полувреме во кое избори предност од 18 разлика (55-37), па по паузата истото го одбрани, одржувше за седмо славје во сезоната.

Пет играчи во победничкиот табор беа двоцифрен, Мустафица беше лидер со 24, а Карпентер уфрли 17 кошеви. Во гевеглискиот клуб, првиот стрелец во лигата, Американецот Мајрон Гордон заврши со 23.поени.

Оваа рунда ќе биде затворена утре со дуелот МЗТ Скопје-Еуро Никел.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни