Поврзете се со нас

Европски првенства

Откачена завршница во Келн: Бркотница на теренот и победа на Германија против Исланд (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/EHFEURO

Германија како домаќин на Европското првенство има голема предност благодарение на огромната поддршка од публиката, а тоа вечерва беше клучно во тесниот дуел со Исланд.

Организаторот на шампионатот немаше воопшто лесна задача и налета на „цврст орев“ како што и секогаш е ситуација со Исланд, но сепак „рибарите“ не успеаја да ги разочараат домашните навивачи.

Првото полувреме беше одбележано од страшната игра во одбраната на двете страни и Германија замина на пауза со предност од само еден гол (11:10), но во вторите 30 минути се играше многу поефикасно во нападот.

Исланд беше во игра до самиот финиш на мечот и го загуби мечот дури во последните секунди, кога Германците во бркотницата на теренот погодија за плус два преку Костнер и конечни 26:24.

Кнор со 6 погодоци беше најефикасен во победничкиот тим, но клучен за победата беше и голманот Волф кој одбрани два пенали во низа во последните минути.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни